Oto kolejne uwagi i wyjaśnienia do zaleceń dotyczących dostępności stron internetowych dla osób niepełnosprawnych. Dwudzieste piąte przykazanie mówi:

"Raz na jakiś czas postaraj się skorzystać ze strony wyłącznie przy użyciu klawiatury"

Mało kto zdaje sobie sprawę jak ważne jest to zalecenie. Dotyczy ono każdego twórcy stron internetowych, a także każdego redaktora zamieszczającego treści na przykłąd za pomocą CMSa. Zalecenie to, choć wypływa bezpośrednio z zasad ujętych w WCAG 2.0, dotyczy tak naprawdę każdego, bo każdy może w jakimś momencie stanąć wobec problemu konieczności skorzystania ze strony internetowej nie mając działającej myszki.

Niektóre osoby niepełnosprawne mają częściowo sparaliżowane ręce, bądź też mają schorzenia powodujące niekontrolowane ruchy rąk. Osoby te nie są w stanie posłużyć się myszką, a też chciałyby mieć dostęp do treści w sieci web.

Dla tych osób zmorą są strony, na których za pomocą odpowiednio utworzonych arkuszy stylów zlikwidowano obramowanie, które otacza aktywny link na stronie. Niektórzy twórcy stron likwidują takie oznaczenie focusa, bo wydaje im się nieestetyczne. Efektem jest sytuacja, w której osoba nie używająca myszy może przechodzić od linka do linka na stronie za pomocą klawisza "Tab", tyle, że nie ma pojęcia który w danym momencie wybrała link. 

Innym problemem są strony skonstruowane w taki sposób, że w ogóle nie da się po nich nawigować za pomocą klawiatury - kursor zwyczajnie nie wchodzi na obszar strony i nie da się za pomocą klawiszy wybrać konkretnych linków. Doświadczenie, którego nabyłem badając dziesiątki stron pokazuje, że bywają i takie strony, w których kursor działa całkiem poprawnie w jednej przeglądarce, a w innej w ogóle nie wchodzi na wyświetlany obszar.

Dla osób nie używających myszki (a także dla niewidomych) ważnym elementem na stronie jest odnośnik "Przejdź do treści". Piszę "jest", ale tak naprawdę powinienem napisać "powinien być" bo właściwie nikt tego nie stosuje. W swojej karierze trafiłem na kilka stron w polskiej przestrzeni internetowej, które mają taki odnośnik.

Strony budowane są dziś w większości według pewnego schematu: Nagłówek - menu - treść - stopka. W części nagłówkowej znajdują się, poza logo i banerem reklamowym, różne odnośniki do mapy strony, formularz wyszukiwarki, odnośniki do zmiany języka itp. Menu często bywa niewzykle rozbudowane, zawiera bardzo wiele opcji. Dopiero po nich następuje zasadnicza treść, w której często też są odnośniki (na przykład: "przejdź do dalszego ciągu).

Gdy osoba nie posługująca się myszką trafia na taką stronę, i chce przejść do dalszego ciągu, musi naciskając klawisz "Tab" przejść przez wszystkie poprzedzające elementy - to naprawdę jest bardzo uciążliwe. Dlatego na początku każdej strony internetowej, jako pierwszy, nawet malutkimi literkami, powinien znajdować się skrót "Przejdź do treści", który pozwoliłby ominąć te uciążliwe przechodzenia przez wszytkie opcje menu i inne linki. Można to zobaczyć na stronie: http://dostepnestrony.pl/